Gładzie gipsowe, szpachlowanieSzpachlowanie

 

Szpachlowanie jest to ręczne nakładanie i wygładzanie gipsów szpachlowych, mas szpachlowych lub gładzi . Szpachlowanie mozna wykonać przy użyciu stalowych pac, szpachli lub szpachelek. Szpachlować można  zarówno rysy i ubytki w tynkach jak i całe ściany i sufity. Szpachlowanie płyt gipsowo kartonowych odbywa się poprzez spoinowanie złączy przy uzyciu specjalnych mas lub gipsów szpachlowych . W świeżej masie szpachlowej zatapia się siatkę, flizelinę, taśmę papierową lub z tworzywa sztucznego.

Gips szpachlowy może służyć również do wyrównywania ścian, montażu narożników aluminiowych, prefabrykatów lub przyklejania elementów gipsowych.

 

Gładź gipsowa

 

Gładź gipsowa służy do wyrównywania i wygładzania całych powierzchni ścian i sufitów. Może być stosowana na tynkach cementowych, cementowo- wapiennych, gipsowych, płytach gipsowo-kartonowych oraz na równych ścianach betonowych, silikatowych lub ceramicznych. Gładzi nie stosuje się bezpośrednio na ścianach wykonanych z betonu komórkowego, ponieważ ze względu na dużą chłonność i rozszerzalność termiczną, może on spowodować pęknięcia na powierzchni gładzi. Do wyboru mamy gładzie gipsowe, cementowe, wapienne i polimerowe.

Powierzchnie pokryte gładzią stają się gładkie i białe, mogą więc zostać pokryte farbami, tapetami, tynkami dekoracyjnymi lub płytkami ceramicznymi. Gładzie można wykonać ręcznie poprzez szpachlowanie czyli nakładanie pacą lub maszynowo przy użyciu agregatu.

 

Wykonanie gładzi gipsowej ręcznie


Podłoże pod gładzie gipsowe musi być stabilne, równe, suche  oraz oczyszczone z kurzu i pyłu . Większe nierówności i ubytki powinny zostać zaszpachlowane gipsem szpachlowym.  Sciany i sufity należy zagruntować aby zwiększyć przyczepność i zmniejszyć chłonność podłoża. Ponieważ gips powoduje korozję, wszystkie elementy metalowe powinny zostać zabezpieczone np. farbą lub folią. Gładź miesza się z odpowiednią ilością wody za pomocą mieszadła wolnoobrotowego aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Wykonując gładź ręcznie, przy użyciu pacy ze stali nierdzewnej  szpachluje  się ścianę lub sufit  w kilku cienkich warstwach o grubości 1-3 mm w zależności od stanu podłoża. Ilość warstw jest uzależniona od jakości tynku, ale najczęściej wystarczą 2 warstwy aby osiągnąć zamierzony efekt. Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, po wyschnięciu gładź należy przeszlifować papierem ściernym lub siatką. Szlifowanie można wykonywać ręcznie lub przy użyciu szlifierki do gipsu podłączonej do odkurzacza.

 Zapraszam do obejrzenia filmów o szpachlowaniu firmy ATLAS:Szpachlowanie  gładzią gipsową

 

Szpachlowanie gładzią polimerową

 

Mechaniczne szlifowanie gładzi

 

 

 

 

Aby zlecić szpachlowanie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Świadczymy usługi w województwie podlaskim, głównie w okolicy Białegostoku, Wasilkowa, Czarnej Białostockiej i Sokółki.